Biografie artystów

ANNA OGIŃSKA

Sopran, w projekcie Józef Elsner — powrót mistrza wykonawczyni dwóch koncertów realizowanych na Jasnej Górze: Msza Święta w ojczystym języku op.35 oraz Msza g-moll op.72.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Historii Sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Edukację muzyczną rozpoczęła w 2007 roku, podejmując studia wokalne w klasie śpiewu prof. Ewy Biegas. W 2021 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuk muzycznych, w dyscyplinie wokalistyka. Obecnie jest pedagogiem w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. W Kręgu Muzyki Słowiańskiej (Katowice 2010), Iuventus Canti (Vrable 2010 i 2011) oraz IX Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach 2012, na którym otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę specjalną Filharmonii Świętokrzyskiej.

Na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu w 2013 roku otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie utworu współczesnego, najlepsze wykonanie utworu W.A. Mozarta oraz nagrodę za wybitne wykonanie pieśni. W 2015 roku otrzymała nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Swoje umiejętności doskonaliła pod okiem prof. Heleny Łazarskiej, Marka Rzepki i Stephana Macleoda.

Na swoim koncie posiada również role Zerliny w Don Giovannim W.A. Mozarta, Serpiny w La serva patrona i Livietty w Livietta e Tracollo G. Pergolesiego oraz role operetkowe i musicalowe: Walentyny w Wesołej Wdówce Franza Lehara, Stasi w Księżniczce Czardasza E. Kálmána, Adeli w Zemście Nietoperza J. Straussa oraz Elizy w My Fair Lady Federicka Loewe’go. Koncertowała w wielu polskich filharmoniach, m.in. w Pomorskiej, Świętokrzyskiej, Gorzowskiej, Krakowskiej, Zabrzańskiej czy Śląskiej, pod batutą takich dyrygentów jak Michał Klauza, Jacek Rogala, Piotr Sułkowski, Alexander Liebreich, Marek Moś, Sławomir Chrzanowski i Jan Wincenty Hawel.

TOP