Biografie artystów

JERZY MICHAŁ WARDĘSKI

JERZY MICHAŁ WARDĘSKIКlawesyn, w projekcie Józef Elsner — powrót mistrza wykonawca czterech koncertów klawesynowych.

Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na kierunku Instrumentalistyka, specjalność gra na klawesynie w klasie prof. Urszuli Bartkiewicz r. uzyskując tytuł magistra sztuki.

Umiejętności muzyczne pogłębiał podczas lekcji mistrzowskich i kursów m.in. Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej – zarówno jako uczestnik oraz realizując podczas nich praktyki realizacji basso continuo oraz staż w sektorze kultury. Doskonalił się w grze na klawesynie, fortepianie, klawikordzie i organach. Uczył się m.in. pod okiem: prof. Urszuli Bartkiewicz (klawesyn, muzyka polska), prof. Lidii Kozubek (fortepian, interpretacje dzieł Chopina), dr. Doroty Zimnej (klawesyn, improwizacja), Mariai Erdman (klawikord, organy), Marcusa Mullenbeck'a (orkiestra barokowa), Michaela Shmidt-Carsdorff'a (kameralistyka), Antona Biruli (kameralistyka), Romana Agnel (taniec dawny) Jacek Guzowski (strojenie i konserwacja klawesynu).

Zaangażowany w promocję muzyki polskiej, w szczególności przełomu XVIII i XIX wieku.

W 2018 roku zrealizował koncerty edukacyjne przybliżające słuchaczom dzieła kompozytorów skupionych wokół wydawnictwa Józefa Elsnera. Koncert „Polska dźwiękiem malowana” znalazł się w oficjalnym warszawskim programie obchodów stulecia odzyskania niepodległości. W roku 2019 zrealizował projekt upowszechniania polskiego dorobku artystycznego, który trafił do Warszawskiej edycji Nocy Muzeów – „Odnalezione, rzecz o polskiej sztuce”.

Współpracował z Muzeum Narodowym w Warszawie w zakresie promocji historycznej muzyki polskiej (koncerty solo oraz w duo klawesynowym). Realizował również projekt muzyczny w ramach 100 działań na 100-lecie niepodległości. Oprócz działalności muzycznej ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zaangażowany w koło naukowe „Sztuka w prawie”. Autor określonej przez recenzentów jako nowatorska pracy magisterskiej „Umowa o dzieło stanowiące utwór muzyczny” będącej omówieniem styku problematyki prawnej i muzycznej.

Zaangażowany w koło naukowe „Sztuka w prawie”. Autor określonej przez recenzentów jako nowatorska pracy magisterskiej „Umowa o dzieło stanowiące utwór muzyczny” będącej omówieniem styku problematyki prawnej i muzycznej. Organizator międzynarodowych projektów młodzieżowych pokazujących wspólne dziedzictwo kulturowe (w tym projektu współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury).

Koncertuje na klawesynie, fortepianie i organach. Zaangażowany w popularyzację dawnych instrumentów klawiszowych zajmuję się również ich naprawą.

Jako pianista i klawesynista współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie.

Śpiewał z zespole wokalnym i Chórze Kameralnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Występował również jako aktor teatralny, które to umiejętności wykorzystuje podczas prowadzenia koncertów. Występował min. w Théâtre de Grand-Champ (Szwajcaria), Filharmonii Pomorskiej, Muzeum Narodowym w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Centrum Promocji Kultury oraz wielu innych instytucjach związanych z kulturą.

Osobista strona internetowa

TOP