Biografie artystów

OSKAR JASIŃSKI

Tenor, w projekcie Józef Elsner — powrót mistrza wykonawca dwóch koncertów realizowanych na Jasnej Górze: Msza Święta w ojczystym języku op.35 oraz Msza g-moll op.72.

Absolwent AM im. K. Szymanowskiego w klasie Adama Szerszenia oraz PSM im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie Piotra Rachockiego.

Laureat II nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina Iuventus Canti we Vrablach na Słowacji, III nagrody na V Konkursie pieśni i arii im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach oraz Śląskiej Sceny Młodej Opery z Wiesławem Ochmanem w Siewierzu.

W sierpniu 2011 roku otrzymał nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich na IX Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Belcanto.

W styczniu 2012 roku reprezentował Polskę na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej „Styczniowe wieczory muzyczne” w Brześciu na Białorusi. W roku 2016 otrzymał wyróżnienie w Konkursie Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie.

Uczestnik wielu kursów wokalnych, między innymi u prof. H. Łazarskiej, E. Biegas, R. Karczykowskiego. Występował w wielu przedsięwzięciach scenicznych, kreując główne role męskie m. in. księcia Edwina w operetce „Księżniczka Czardasza”, Hrabiego Daniłły oraz Kamila de Rossillon w „Wesołej wdówce”, Księcia Guido w „Nocy w Wenecji”, Alfreda w „Zemście nietoperza” czy Stefana w „Strasznym Dworze”.

Został zaangażowany do nagrania opery „Dziecko i czary” M. Ravela dla Polskiego Radia w Katowicach, brał też udział w polskim prawykonaniu ostatniej kompozycji Józefa Świdra „Śpiewajcie Panu pieśń nową”.

Współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Filharmoniami koncertując na terenie całego kraju.

TOP