Biografie artystów

MARCIN LAUZER

Organy, kurator zadania, w projekcie Józef Elsner — powrót mistrza wykonawca dwóch koncertów realizowanych na Jasnej Górze: Msza Święta w ojczystym języku op.35 oraz Msza g-moll op.72 (napisanej przez Elsnera dla Grodkowa) —urodzony, podobnie jak Józef Elsner w Grodkowie.

Po ukończeniu grodkowskich szkół, szkoły muzycznej w Nysie, akademii muzycznej w Katowicach rozpoczął pracę w 2002 roku jako organista i dyrygent w sanktuarium na Jasnej Górze, gdzie sprawuje tę funkcję do dziś.

Jest laureatem m.in. takich nagród jak Grand Prix w przeglądzie pieśni pasyjnej w Koziegłówkach oraz wyróżniony na przeglądzie pieśni pasyjnej w Żorach (jako dyrygent chóru jasnogórskiego), nagrodzony medalem za zasługi dla Województwa Śląskiego oraz statuetką za zasługi dla gminy Grodków.

Jest wykładowcą w studium muzyki kościelnej w Częstochowie, chorału gregoriańskiego w częstochowskich klasztorach, członkiem kilku stowarzyszeń, w tym Kapeli Jasnogórskiej, Polskiego Stowarzyszenia Muzyków Kościelnych.

Organizator i wykonawca koncertów organowych i kameralnych, w tym Grodkowskiego Lata Organowego (założyciel), popularyzator życia i twórczości Józefa Elsnera (doprowadził do prawykonania z rękopisów Mszy g-moll Elsnera napisanej dla Grodkowa), autor publikacji muzycznych i popularno-historycznych w prasie i wydawnictwach specjalistycznych.

Zajmuje się również kompozycją i opracowaniem utworów przeznaczonych na chór i orkiestrę do celów liturgicznych.

TOP