Program koncertów

KONCERTY KLAWESYNOWE
Program:

Część I
1. Polonez G-dur
2. Polonez f-moll
3. Polonez E-dur na temat marsza z opery „Woziwoda” L. Cherubiniego

Część II
4. Polonez C-dur
5. Sonata B-dur op. 16 dedykowana ks. Józefowi Poniatowskiemu
6. Polonez E-dur na temat uwertury do opery „Lodoiska” Rudolpha Kreutzera

Koncerty wykonywane będą przez zespół Klaviduo w składzie:
Magdalena Bąk i Jerzy Michał Wardęski,
grane na dwumanuałowym klawesynie francuskim
(kopia historycznego instrumentu Blanchet/Taskin o dyspozycji 8 + 8 + 4 + Lutnia)

MSZE ORGANOWE Z TOWARZYSZENIEM SOLISTÓW

Program:

Msza Święta w ojczystym języku op. 35 (Msza F-dur „Z odgłosem pieni”) – utwór zadedykowany radcy stanu Józefowi Kalasantemu Szaniawskiemu.

Msza czterogłosowa z przeznaczeniem na niewielki zespół wokalny z towarzyszeniem organów. Opracowanie z pierwodruku zostało dokonane przez prof. Marię Zduniak z Wrocławia w przedostatniej dekadzie XX wieku. Utwór jest typem mszy, gdzie w zamian łacińskich wersów ordinae missae wstawione są utwory pieśniowe do poetyckich tekstów w języku narodowym, treścią nawiązujących do łacińskich oryginałów. Autorem wersów jest XIX wieczny poeta Kazimierz Brodziński. Msza zawiera siedem części złożonych z utworów o bardzo zwięzłej fakturalnie i harmonicznie budowie. Części: „Na Kyrie – Z odgłosem wdzięcznych pieni”, „Na Gloria – Chwałę Pana wdzięcznym pieniem”, „Na Graduał – Powstańcie światłości syny”, „Na Credo – Wierzemy w Boga jednego na wieki”, „Na Offertorium – Przyjmij, Boże, tę ofiarę”, „Na Sanctus – Upadnij na kolana”, Organowe Preludium, „Na Agnus Dei – Dzieci niegodne tak wielkiej ofiary”.

Msza g-moll op. 72 „Na dzień św. Michała Archanioła w Grodkowie, miejscu mojego urodzenia” to dzieło, które ujrzało światło dzienne z archiwum Biblioteki Jagiellońskiej w początku XXI wieku dzięki staraniom Marcina Lauzera. Utwór jest osobistym zwrotem kompozytora w kierunku rodzimego miasta położonego na Śląsku Opolskim, gdzie ochrzczony był w kościele pw. św. Michała Archanioła.

W utworze tym złożonym z 7 części podzielonych na drobniejsze chorusy kompozytor zacytował pieśni polskie, takie jak „Kiedy ranne wstają zorze”, „Wstał Pan Chrystus”, dzięki czemu słuchacz dostrzega motywy polskości w melodyce dostosowanej do tekstów łacińskich. Elsner umieścił w karcie tytułowej opisy wykonawcze w postaci dwóch wersji liczb wykonawców wpisanych czerwonym atramentem tak by dzieło można było przedstawić również z pomniejszonym do minimum aparatem wykonawczym. W projekcie msza wykonana będzie przez solistów (których kompozytor alternatywnie przewidywał w partiach chóralnych) oraz basso continuo na organy.

Części: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei, Dona Nobis Pacem.

Msze wykonane będą na organach przez Marcina Lauzera i solistów: Annę Ogińską, Justynę Kopiszka, Stanisława Dudę i Oskara Jasińskiego


Koncert w Niemczy

TOP